Illényi Katica magyar Artisjus, eMeRton-díjas hegedűművész, énekes.
Klasszikus zenész családba született. Édesanyja gyógypedagógus ugyan, de nagyon jól zongorázik. Édesapja, Illényi Ferenc - Katica első tanára - az Operaházban hegedül, és elhatározza, hogy mind a négy gyermekét muzsikusnak neveli. Katica és három testvére - Ferenc, Anikó és Csaba - számára már 3 és fél éves koruktól kezdve természetes a napi több órás gyakorlás.
14 éves korában fölveszik a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem "Különleges tehetségek" osztályába. Tanára: Kovács Dénes. Közben a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában érettségizik.
A Zeneművészeti Egyetem évei alatt már az Operaház és az Erkel Színház zenekarában játszik.
1991-ben kapja hegedűművész diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen.
Friss diplomás hegedűművészként mégis szűknek érzi a klasszikus zenei nyelv határait, egész lényével akar szólni. Ekkor születik meg benne az elhatározás, hogy nemcsak hegedülni, hanem énekelni, táncolni is szeretne. Így hangképzésre jár és a hegedű mellett az ének lesz a második hangszere. Mindemellett színészmesterséget, jazz és sztepptáncot tanul. A pályakezdés első éveiben – hegedűművésztől szokatlan módon - színdarabokban, énekes-táncos operett és musicalek főszerepeit játssza, itthon és külföldön egyaránt, melyekben természetesen a hegedülés is fontos szerepet kap. Eközben a klasszikus zene mellett az igényes "könnyebb" műfaj irányzataival is megismerkedik. A jazz, a szving és a világzenékben kutatja azokat a stílusbeli különlegességeket, amelyeket a komolyzenén keresztül még nem ismerhetett meg.
1996-tól 2002-ig énekes-hegedűse a Budapest Klezmer Band-nek.
Fordulópont életében az 1999-es év, melynek során a különböző televíziós show műsorok szólóban hívják őt szerepelni.
Illényi Katica
2002-től önálló karrierbe kezd. Évente ad saját szervezésű, nagyszabású koncerteket, mindig új repertoárral a komolyzene és a jazz műfajában. Koncertjein felcsendülnek a klasszikus hegedűirodalom gyöngyszemei, valamint filmzenék, Csajkovszkij, Paganini, Dvorak, Gershwin, Morricone, Michel Legrand, John Williams zenéi mellett a magyar zeneszerzők Bartók, Kodály Zoltán, Liszt Ferenc, Weiner Leó művei is helyet kapnak. Elkötelezettje a magas színvonalú könnyűzenének, rendszeresen ad jazz koncerteket, melyekben énekel, hegedül, és táncol. Sokoldalú előadásaival bizonyítja, hogy van átjárhatóság a különböző zenei irányzatokban, hidat képez a kultúrák között. Pozitív személyisége, szakmai felkészültsége, munkássága lehetővé teszi, s egyben legfőbb célja is, hogy népszerűségén keresztül minél szélesebb társadalmi rétegekhez eljuthasson a komolyzene, a jazz és az igényes "könnyebb" műfaj is.
A Magyar Vöröskereszt Kulturális nagyköveteként az emberek figyelmét felhívja egymásra utaltságunkra, az önzetlen segítőszándék fontosságára.
Önálló estek:
* 2010. december 4. 16 és 20 óra - Művészetek Palotája: "Az Illényi Testvérek koncertje" (Kísért a Budafoki Dohnányi Szimfonikus Zenekar, vezényelt Silló István)
* 2009. Budapest - Tivoli Színház "SzerelMesék" - Zenés, színházi est, havonta látható. Írta és meséli: Illényi Katica; Zongorán kísér: Silló István, Kemény Gábor, ill. Darvas Ferenc
* 2008. december 5-6. Thália Színház: "Stéphane Grappelli Emlékest"
* 2007. május, Zeneakadémia: "Tavaszi koncert a Zeneakadémián"
* 2006. február, Művészetek Palotája / Nemzeti Hangversenyterem: "Koncert a dallamos jazz és a komolyzene műfajában"
* 2005. október, Művészetek Palotája / Nemzeti Hangversenyterem: "Koncert a dallamos jazz és a komolyzene műfajában"
* 2004. november, Thália Színház:"Pendüljünk egy húron"
* 2002. október, Thália Színház: "Töltsön velem egy mámoros estét"
* 2002. március, Budapest Táncszínház: "Várom a várba"
Színházi szerepek:
* Lehár Ferenc: A Mosoly Országa - Kis Mí - 1991 New York
* Kálmán Imre: Csárdáskirálynő - Stázi - 1992 Toronto
* Szirmai Albert: Mágnás Miska - Rolla grófnő - 1994 Toronto
* Aszlányi-Gyulai Gaál-Romhányi: A 7 pofon - Maisie - 1995 Budapest, Karinthy Színház
* Jerry Bock: Hegedűs a háztetőn - a hegedűs - 1997 Budapest, Madách Színház
* My Fair Lady - Eliza - 1998, Toronto
Az elmúlt években számos komolyzenei és jazzkoncerten láthatták, legutóbb 2010 decemberében a Művészetek Palotájában adott két teltházas koncerten, a Budafoki Dohnányi Szimfonikus Zenekarral és a világ négy táján szétszóródott muzsikus testvéreivel. Koncertezett a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával, a Pannon Filharmonikusokkal, a Győri Filharmonikusokkal, Szenthelyi Miklós]] és a Magyar Virtuózok Kamarazenekarral, a Szombathelyi Szimfonikusokkal, a Miskolci és a Szabadkai Szimfonikus Zenekarral. Emellett rendszeresen ad jazz koncerteket saját zenekarával, valamint a Miskolc Dixieland, a szegedi Molnár Dixieland Band és még számos magyar együttessel.
Díjak:
* Jelenlét Komolyzenei Művészeti Oklevél (2001.)
* EMeRTon-díj „Az év stúdiófelvétele” kategóriában (2002.)
* Záray–Vámosi díj (2004.)
* Koncert a Művészetek Palotájában CD – Arany- és platinalemez (2006.)
* Koncert a Művészetek Palotájában DVD – Arany- és platinalemez (2006.)
* Jazzy Violin CD – Aranylemez (2007.)
* Artisjus (2010.)